AFRIŠKI SLON (Loksodonta)

VELIKOST:

Samci zrastejo do 3m, samice pa malo manj. Samci tehtajo do 6 ton, samice pa do 4 tone.

 

 





 

 

 

 

 

 

IZGLED:

Okli slona so dolgi in ima ukrivljene zobe. Sloni imajo majhne oči in kratek vrat.Rep je majhen v primerjavi s preostalim telesom in z dolgo dlako na koncu. Sloni imajo debelo kožo, ki je siva in nagubana. Afriški slon ima temno sivo kožo, azijski slon pa ima svetlo sivo kožo.Sloni so edine živali, ki imajo rilec za nos. Rilec je kombiniran z nosom in zgornjimi ustnicami. Nima kosti. Uporabljajo ga za voh in pitje vode. Rilec odraslega slona je dolg približno 1,5 m.Okle imata oba spola, uporabljata pa jih kot orodje, npr. pri kopanju soli.Pri slonih je navadno eden od oklov dominanten, zato je zaradi pogostejše uporabe krajši in bolj zaobljen. Okli Afriških slonov lahko zrastejo do dolžine treh metrov in tehtajo do 900 kilogramov.

 




 

 

ŽIVLJENJSKI PROSTOR:

Afriški slon prebiva v večjem delu Afrike, južno od Sahare; polpuščavi Kalahari, v Kongovi kotlini, na Etiopskem višavju in v afriških stepah, savanah, gozdovih in rečni puščavi Namib.

 

 





 

 

 

 

 

PREHRANJEVANJE:

Sloni se prehranjujejo izključno z rastlinami. Pospravijo najrazličnejše vrste trave, listja, manjše veje, vejice ter trave. Odtrgajo jih, povežejo z rilcem ter jih nato z njim ponesejo v goltanec. Nekaj zob, ki jih imajo, uporabijo sloni za premlevanje hrane. Ko slon izgubi vse zobe, se ne more več prehranjevati ter zato umre od lakote; to nastopi približno v starosti 70 let. Ne smemo se čuditi temu, da razvijejo sloni gromozanski apetit ter potrebujejo ogromne količine hrane, da ga utišajo. Ponoči, zgodnje jutranje ure ter večeri so najbolj priljubljen čas za hranjenje ter pitje, vendar pa sloni jejo tudi med tekom, ko si trgajo večje šope trave in liste.Afriški slon vsak dan potrebuje in tudi poje 200 kilogramov krme in 80 do 100 litrov vode v vsaj šestih obrokih. V ujetništvu v živalskem vrtu slon ne poje več kakor 100 kilogramov krme, seveda dopolnjene s korenjem, sadjem in zelenjavo.Hrano naberejo z rilcem ter si jo odnesejo v gobec. Njihov drugi par sekalcev je dosti večji od ostalih zob. Ta par zob, okla, slon uporablja za razkopavanje in odmikanje ovir.






RAZMNOŽEVANJE:

Sloni se prvič parijo pri starosti približno 14 do 15 let. Po 22 mesecih pride na svet en sam mladič. Ta meri v pokončni drži približno 85 centimetrov ter tehta približno 120 kilogramov.Mladiča se doji najmanj dve leti, včasih pa tudi mnogo dalj. Samica povrže običajno vsake štiri leta po enega mladiča, zato jo običajno, istočasno obkrožata dva mladiča. Če je mladič napaden, ga mati brani.

 







NAČIN ŽIVLJENJA:

Sloni so živali z zelo izraženim socialnim čutom ter močnimi družinskimi vezmi. Njihovi medsebojni odnosi so celo tako tesni, da svoje mrtve »pokopavajo« z vejami in listi. Za njimi tudi žalujejo tako, da ob truplu več ur stojijo na straži. Samice in mladiči živijo v družinski skupnosti pod vodstvom ene od odraslih samic. Ta samica je v sorodu z vsemi člani skupine. Manjši samci se oddvojijo iz družine, kakor hitro spolno dozorijo. Ti se nato zbirajo skupaj, da živijo ob strani v čredah mlajših samcev. Odrasli samci živijo sami ter so pripuščeni v družinsko skupino samo krajši čas, ko se ena od slonic goni.Čeprav črede včasih prehodijo dolge daljave, se nikdar ne oddaljijo predaleč od vode. Sloni ne samo, da radi pijejo vodo, ampak se tudi zelo radi kopajo. Kjer je voda dovolj globoka, se celo potopijo v njej. Po kopeli si sloni posujejo vlažno kožo s suho zemljo. Tako nastali sloj iz prahu in blata jim pomaga, da se zaščitijo pred nadležnimi stalnimi piki mrčesa in insektov.






SPORAZUMEVANJE:

Sloni se sporazumevajo z globokim mrmranjem. Včasih so mislili, da ti šumi pomenijo kruljenje želodca, danes pa vemo, da prihajajo ti toni iz globine nosu, goltanca ter rilca in se slišijo skoraj tako kot zamolklo grgranje.Takoj, ko slon zazna neko prežečo nevarnost, opozori ostale tako, da nenadoma utihne.Spori med posameznimi živalmi se praviloma rešujejo na prijateljski način. Nižja žival se običajno podredi nadrejeni živali, takoj ko ta pokaže grozeče znake, kot sta zvitje rilca ali vrtinčenje prahu. V teh trenutkih se lahko sliši za slona značilno trobentanje. Tako se obnašajo tudi, ko želijo pregnati sovražnike

 




 

 

ŽIVLJENJSKA DOBA:

Življenjska doma slonov je približno 70 let.